Arbitraj
In 1966 a avut loc
finala WM pe Wembley si a cistigat Anglia cu un gol ciudat in min 101. Nici azi
nu se stie exact daca a fost, sau nu a fost gol.
Arbitrajul a fost o
problema din cele mai vechi timpuri. Cum se poate imparti dreptatea? Au existat
tot felul de idei, cadiu, inteleptul satului, s-a ajuns chiar la organe
juridice.
Un caz de arbitraj
ramas celebru e cel de la meciul Danemarca Romania din calificarea EM 2004.
Arbitru, un elvetian, Urs Meier. Arbitru a acceptat un gol din ofsaid pur
danezilor. Chiar si ziaristii danezi au scris "only certain host teams are
awarded such penalties". In plus a prelungit meciul pina au reusit danezii
sa dea gol, si asta din ofsaid si dupa ce danezii au avut si un hent, cred ca
s-ar mai fi jucat si azi. Ziarele romanesti au publicat adresa respectivului si
au fost trimise peste 14000 de e-mail din Ro, inclusiv cu amenintari cu
moartea. 5000 de romani au protestat in fata ambasadei Elvetiei, mai mult, au
fost angajate sapte vrajitoare sa-l blesteme. Dar fara succes! Meier avea un
mic magazin cu ace brice si carice electrice, magazin care a fost luat cu asalt
mult timp de sustinatorii Romaniei.
Intre timp a schimbat
ceva muieri, odata a zis chiar ca iubeste doua muieri si ambele il iubesc pe
el. Pina la urma a luat-o pa cea mai tinara si cu tzitzele cele mai mari. S-a
facut si vegan, satul de cite alte chestii a mincat!
Una la fel de gogonata
a facut in 2004 in meciul dintre Anglia si Portugalia, cind a anulat un gol englezilor.
Ziarul englezesc, The Sun, a publicat adresa lui si au
fost peste 16000 de e-mailuri englezesti. Mai mult, englezii au plasat un steag
imens linga casa lui Meier. A fost
sub protectia politiei.
La scurt timp, la
frageda virsta de 45 de ani, Maier s-a retras din arbitraj.
O intimplare fericita
pt el, pt ca de atunci au inceput sa-i mearga afacerile, chiar si buticu cu
sigurante si stechere a inceput sa infloreasca. Mai mult, a devenit consultant
si comentator la multe TVuri, desigur nu in Ro si nu in Anglia. L-am vazut de
citeva ori, intr-un interviu chiar a fost intrebat cum a fost treaba din
Danemarca!? A zis, ca sa vezi, pe undeva a fost bine, dar pe undeva a fost
neplacut, da el nu are nici o vina, el tine cu romanii, ca are un cumnat care
se tine cu o romanca!
Ca e, si a fost un
idiot o confirma si un citat dintr-un interviu “Arbitrul ar trebui să
gestioneze jocul. Astăzi, doar fluieră. Nu mai sunt manageri de joc.” Nu, bai
pacalici, un arbitru bun nu trebuie sa se faca simtit, nu trebuie sa gestioneze,
sa fie manager, trebuie doar sa-ncerce sa se respecte regulile. Atit.
Ma intreb ce pateste
un ing., ca sa nu vorbesc de un medic, care face gafe, gafe care pot insemna
vieti omenesti?
Oricum Urs Meier
traieste acum in belsug, in Marbella, nu stiu daca are vreun steag englezesc in
preajma, rusine sa le fie acelora care se gindesc la lucruri necurate.

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
comentati