In ultimul timp primesc
de Fb enorm de multe pagini cu romani la tara.
Chiar imi plac, unii “tarani”
au chiar un limbaj elevat, si cei cu accente din diferite regiuni au un farmec
special. Multi dintre ei au si umor, cu poante. Mi s-a creat impresia, care ar
putea fi falsa, ca romanii s-au apucat serios de munca, pt ca, sinceri sa fim,
viata la tara presupune munca, multa munca din zori, pina iese luna. Nu stiu
daca nu e doar un trend efemer, orasenii la tara, sau o rinvigorare a
mostenirilor de la parinti, bunici.
Neplacuta e
interventia unora, parca prea multi, care sunt gata sa injure, sa puna otrava
in orice replica. Unii le reproseaza taranilor ca sunt prea scumpi, ca
excrocheaza cu chimicale.
Cert e ca mie imi e un
dor bolnavicios de rosii adevarate, nu, nu vreau icre negre, nu vreau limbi de
canari, nu vreau decit o salata din rosii adevarate. Am citeva in gradina proprie,
am cumparat rasaduri de peste tot, de toate felurile, nu stiu ce o sa iasa, dar
speranta moare ultima.
Ca d-aia va zic,
profitati de rosii, romani, mincati rosii, traiasca rosia!
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
comentati