Da, Germania contra Ecuador a fost un meci
extrem de palpitant. Desi au pierdut nemtii mei, au pierdut pe merit, sa spun
asa. Dar echipa Germaniei e o echipa de turneu, reuseste, de regula, sa se
reinventeze pe masura ce dureaza mai mult. Deci nu trebuie inca scoasa din
calcule.
Da, sunt un misogist. Am laudat in articolele
precedente prezenta femeilor pe stadioane. Ele dau un plus de frumusete, un
plus de eleganta acestui frumos spectacol. Dar sa pastram proportiile, a fi pe stadioane nu-nseamna sa le pui sa
arbitreze chiar! Desigur daca e americanca se poate pt ca, stim cu totii,
americanii sunt arbitrii lumii.
Dar femeile ar trebui
sa lase cochetaria si sa-si puna ochelari, ca numai altfel ar putea vedea cind
unu ridica piciorul la inaltimea capului unui negru, e adevarat.
Multi isi pun
intrebarea de ce nu a intervenit VAR! Pai pe bune acum, nu stiti ca la VAR erau
barbati, ati vazut vreodata o femeie sa se ia dupa ce zice un barbat? Dar incompetenta
e insotita des de aroganta, doamna s-a considerat atit de grozava ca nu vroia
sa se injoseasca consultind computerul. Ea stie mai bine! Pe undeva gafa imensa
facuta de miss a fost de bun augur pt ea, nu i s-au mai vazut celelalte gafe
mai mici, cartonase galbene acordate arbitrar, ca d-aia e arbitru, faulturi
penalizate dupa impresiile ei artistice, de alta mare gafa pe care era decisa
sa o faca, aceea cu acordare 11 m Germaniei, nu mai vorbim. Domne, numai cine a
jucat fotbal la un oarecare nivel, numai cine a urmarit fotbal de copil poate
sa inteleaga actiunile de pe teren, ca si jucatorii sunt unsi cu toate alifiile
si pot duce usor de nas o naiva uritica.
Da, arbitrii sunt sub
o mare presiune, sa nu uitam ca multi jucatori sunt multimilionari, adulati de mii,
sau chiar milioane de oameni si chiar de femei, cum se poate impune in aceste
conditii cineva!?
Nu e pacat sa se
strice un asemnea spectacol mondial cu decizii din categoria woke? Ma astept ca
urmatorul arbitru sa fie un travestit, femeie de culoare.
Ca astea sunt
criteriile in lumea de azi, competenta nu conteaza!

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
comentati