Sanzienele, fotbalul si avioanele.
neamtu tiganu
A aparut cea mai grozava carte a anului, o aventura savuroasa in lumea aviatiei anilor 70-80. Comenzi direct la avioane@gmx.de Cartea "Si noi am construit avioane" se poata procura si de la magazinul Pilotshop din Baneasa: PilotShop Baneasa Adresa: Sos. Bucuresti-Ploiesti nr. 24-28, sector 1, Bucuresti, 014052 Mobil (Vodafone): +40 770 951 700 Telefon: +4 031 425 3387 Fax: +4 031 425 3388 E-mail: office@pilotshop.ro Program de lucru: Luni-Vineri 09:00-17:00
miercuri, 24 iunie 2026
Sanzienele, fotbalul si avioanele.
marți, 23 iunie 2026
WM Fotbal
Nu stiu de ce, dar
acest campionat mondial de fotbal parca nu ma atrage ca pe vremuri. Si nu cred
ca numai batrinetea si devenirea mea drept carcotas sunt de vina. Poate si
faptul ca sunt atitea echipe parca se dilueaza un pic intreaga poveste. Si
multe meciuri, parca prea multe.
Din nou s-au remarcat
marii fotbalisti consacrati, Messi, Mbappe, Holland, Kane, mai putin Ronaldo.
Marile sperante, gen Musiala, Yamal sau alte mari talente au ramas datoare,
parca nu reusesc sa se adapteze acestui mare spectacol.
Uneori meciurile sunt
si prea dezechilibrate, echipe tari si altele de care nu am auzit, chiar daca
si asta inseamna rar surprize, un fel de David contra Goliat.
Am vazut ieri Uruguai
contra Cape Verde. Ma asteptam ca uruguaienii sa-i faca praf. Dar toata
transmisia a fost denaturata de sexism. Am impresia ca si operatorii, regizorii
erau plictisiti si au inceput sa caute prin tribune. Anumite reluari, atit de necesare
pt intelegerea unor faze, erau inlocuite cu imagini de femei, si ce femei,
fete! Am aflat ca aceasta tarisoara are cele mai frumoase fete din lume, si ce
vesele erau, ce dansau, rideau, jubilau. Asta m-a facut chiar sa vad meciul, ca
de multe ori la orele astea tirzii mi se mai inchide cite un ochi.
Sunt total impotriva
acetor denaturari, mai incetati ba!
Hei, daca ar fi fost si fetite dulci ca-n Bucuresti!
duminică, 21 iunie 2026
Racer
Dupa cum spuneam, ILA
2026 a fost o mica dezamagire. Dar au existat si momente
deosebite. Unul din ele a fost
demonstratia aeriana a elicopterului Racer, (Rapid And Cost-Effective
Rotorcraft).
Am vazut demonstratii aeriene de
elicoptere mai spectaculoase, unel faceau chiar acrobatie, loopinguri chiar.
Racer a zburat f cuminte, de altfel era o vreme catastrofala, ploua de rupea
pamintul. Incercarile mele de a filma, sau fotografia
ceva, au dus la dezastru, de aceea mi-e rusine sa le prezint si ma limitez la
poze furate in Internet. Ce a fost cu totul
deosebit a fost zgomotul extrem de scazut, de abia auzeai un biziit. De fapt
conceptul aparatului de zbor, ca e de fapt o combinatie elicopter- avion, se
bazeaza pe doua motoare plasate lateral, evident pe linga rotorul principal,
care ofera o tractiune suplimentara, sunt de fapt impingatoare, si echilibreaza
cuplul rotorului principal facind inutila instalarea unei elice anticuplu. Mai
mult, motoarele de tractiune (impingere) permit micsorarea cu 15% a vitezei
rotorului principal, la viteze mari, lucru care permite evitarea curgerii
supersonice la virful palelor rotorului principal, si deci, presupun, contribuie
la scaderea zgomotului. In anumite evolutii e posibila oprirea unui motor
lateral, raminind activ doar unul care functioneaza anticuplu.
Conceptul se bazeaza pe o idee mai veche
a lui Airbus, asa numitul Eurocopter X3, unde motoarele erau de tractiune,
dezvoltat pe programul european Clean Sky 2.
Ca la orice program european se ard f
multi bani, pe nenumarate pdfuri, power point si intilniri. Totusi a iesit
ceva!
Cireasa de pe tort e ca INCAS/Romaero
au proiectat si fabricat, cu succes, cabina din fibra de carbon.
Regretabil e faptul ca desi prima
data acesta conceptie a fost prezentata in 2017, la Paris, si a zburat prima
data in 25. Aprilie 2024, pina acum nu am aflat de ce nu se preconizeaza
fabricatia in serie!?
Am renuntat sa scriu de performante,
cica are o viteza mai mare decit celelalte, de peste 400 km/h si consuma la o
viteza de 333 km/h cu 15% mai putin decit un altul la 240 km/h si ar avea o
reducere de costuri de cca 25%. Nu mi se par niste comparatii serioase. De fapt
se zvoneste ca pretul ar fi f ridicat, lucru explicabil prin folosirea fibrei
de carbon, sau fabricare de catre GE Aviation din UK a suportilor din titan.
Voi continua cu Eurofighter si F 35!
vineri, 19 iunie 2026
Fotbal!
Cred ca multa lume e dezamagita de mine. Bine
bai, tocma tu care te dadeai mare fotbalist, ca tu ai fi inventat fotbalul, ca
fara fotbal nimic nu e, acum nu spui nici un cuvintel despre cea mai tare
intrecere fotbalistica din lume?
Ca sa nu uitam, de
data asta participa 48 de tari. In lume sunt 195 de tari, deci cam un sfert
participa la campionat, chiar si insulitele lui Vineri. Romania insa nu e. Cred
ca ar fi bine ca Ferentari sa-si declare independenta si ar avea sanse sa faca
o echipa nationala care sa se califice.
Dar totusi am tras cu
ochiu. Rivalitatea Messi, Ronaldo e fascinanta. Desigur Messi e Messi, si-a
confirmat pt a cita oara genialitatea. Nu, nu sunt dintre cei care spun ori
Messi, ori Ronaldo, ambii sunt monumente ale fotbalului. Mi-ar place ca si
Ronaldo sa reuseasca sa demonstreze, pt a cita oara, ce e!
Dar, monumentul
monumentelor e Harry Kane, poate nu are eleganta celor doi, dar ca un atacant,
capitan, al unei echipe care conduce, sa se arunce in lupta in propriul careu,
in minutul 90, asta vorbeste de un mare caracter.
Numai englezii sunt in
stare de asa ceva! Jos palaria!
joi, 18 iunie 2026
Romani cu care ne mindrim
Romani cu care ne
mindrim
Modestia ma impiedica
sa ma trec pe lista celor cu care ne mindrim, de aceea voi vorbi azi de Victor
Giurgiutiu. Am fost colegi de facultate, dar el a plecat in anul doi, sau trei
in Anglia unde a continuat studiile. Se spunea ca ar fi fost primul strain care
a fost sef de promotie acolo. Si-a dat si doctoratu. A venit in tara si am
facut impreuna armata la scoala de maistri militari UM 01940 din Medias.
Nu am fost prieteni,
de fapt eram extrem de deosebiti. Am colaborat decent in mai multe cazuri, de
ex. la catastrofa produsa de fisurarea prizelor de aer de la IAR 93, el
devenise seful sectiei de incercari. Mai apoi el a devenit director tehnic la
IRMA Buc. actuala Romaero.
Prin 90 eu am plecat
in Germania el, am aflat mai tirziu, in Anglia, prof la o facultate. Mai
apoi a facut o carierea fulminanta in USA,
ca profesor. S-a specializat in SHM (Structural Health Monitoring) o ramura a
tehnicii ceva mai noua. Dr. Giurgiutiu is an expert in the field of Structural
Health Monitoring (SHM). He leads the Laboratory for Active Materials and Smart
Structures at the University of South Carolina. He received the award
Structural Health Monitoring Person of the Year 2003 and is Associate Editor of
the international journal Structural Health Monitoring.
O intimplare fericita,
nu dau amanunte, a facut sa ne reintilnim in Germania, unde am facut si un
gratar. Repet, nu eram prieteni, in timp ce eu eram ocupat cu gratarul el a
intrebat-o pe nefasta-mea cum s-a descurcat atitia ani cu un haot ca mine!? Si
au trecut cu adevarat multi ani, vreo 50!
A scris o multime de
carti, una dintre ele a fost de referinta in domeniu, chiar am fost de fata la
o prezentare facuta de el la Airbus. A avut un succes monstru, cartea s-a
vindut ca piinea calda, desi costa peste 300 de euroi.
Iata ca nu se potoleste
nici la virsta lui. In timp ce eu scriu
prostioare peste tot, el a mai publicat o carte, cu 946 de pagini, de fapt a
publicat-o in 2022.
F interesanta e lista de multumiri, vezi poza!
marți, 16 iunie 2026
ILA 2026
ILA 2026
Si totusi am ajuns la Berlin, in 5 ore 40, dupa
527,9 km, cu o viteza medie de 93 km/h, consum mediu 5,9 l cu masina.
ILA Berlin. Internationale Luft- und
Raumfahrtausstellung (Expoziția Internațională Aerospațială) este platforma
aerospațială de top din Europa pentru industrie, politică, cercetare și forțe
armate. Cel mai important târg aerospațial din Germania a avut loc ultima dată
între 10 și 14 iunie 2026, la Aeroportul ExpoCenter Berlin din Schönefeld și a
înregistrat aproximativ 110.000 de participanți. Nemtii se chinuie de multi ani
sa rivalizeze cu Farnborough, sau cu Le Bourget, dar, dupa parerea mea, fara succes.
Anul asta a fost o
mare dezamagire. Nici macar organizarea, care era atuul nemtesc din totdeauna,
nu a functionat. Am gasit cu greu parcarea, pe care o luasem prin internet cu
citeva saptamini inainte; de la parcare mincai o piine pina la intrare, pe o
vreme absolut ingrozitoare, f frig si furtuna, ca te lua pe sus. In total am
facut peste 20000 de pasi pe o distanta de peste 16 km. La intrare mai erau si
niste ametiti, vreo cinspe, care luptau pt pace si de care fusesem alertati prin
telefon.
Cica ar fi fost 765 de expozanți din 37 de
națiuni. F putine avioane, in schimb
extrem de multa armata, tunuri, tancuri si tot felul de bizdiganii. Nu am vazut Gripen, Rafale, nici chinezi, nici turci, nici romani,
nimic, nimic. Ma pregatisem sa fac multe poze, chiar ma gindeam sa-mi iau
aparatul Canon, dar mai bine ca nu am facut-o.
Nici in halele expozitiei nu vedeai nimic,
cind se pornea furtuna, si au fost vrei cinci reprize, toata lumea intra
inauntru si te miscai ca in metrou la ore de virf. Enorm de multe femei cu copii
in carucioare si in brate, de parca i-ar fi facut cu soldati.
Am primit un cadou f frumos, de la firma Diehl,
o palarie de paie f utila pe furtuna pe care am trait-o, parca mai buna ar fi
fost o casca.
Si totusi am si citeva
highlights, de ex. l-am vazut pe F 35 in carne si oase. Voi reveni!
joi, 11 iunie 2026
The king is dead long live the king
S-a deschis ILA in Berlin. Poate voi face reportaje de la fata locului, dar regele a murit, traiasca regele.
In sfirsit
concubinajul francez-german pt nasterea copilului FCAS s-a incheiat, ca unde nu
e dragoste, nimic nu e. Nu stim inca cine va plati pensie alimentara. Dupa 9
ani si dupa ce s-au cheltuit, ca dar de nunta, zestre, rochie de mireasa si
tort, circa 4 miliarde de euro, acum s-au despartit, raminind prieteni. Inca o
caramida la uniunea europeana.
Oricum Merz a vrut sa arate
ca e un adevarat barbat si a zis gata. S-a nascut alt bastard, Team Gen 6.
Citat: ““We have reached profound disagreements with France over the programme.
Germany will pursue a European solution — but one that respects equal
partnership.”
Friedrich Merz — German
Chancellor, 8 June 2026
Noua alianță vrea să
demonstreze că industria germană este pregătită să dezvolte un avion de
vânătoare de a șasea generație împreună cu parteneri europeni.
Team Gen 6 cuprinde 8
firme, desi se numeste sex, poate ca vrea sa fie sexy:
-
Airbus
Defence & Space (integrare de sisteme și fuselaje),
-
MBDA
(rachete și muniții de precizie),
-
Hensoldt
(senzori și război electronic),
-
MTU Aero
Engines (propulsie), Diehl Defence (arme ghidate și contramăsuri),
-
Rohde
& Schwarz (comunicații securizate),
-
Liebherr
(sisteme de control al mediului și trenuri de aterizare) și
-
Autoflug
(sisteme pentru echipaj și scaune ejectabile
Usile ramin deschise
si pt UK’s GCAP programme (Global Combat Air Programme, with Italy and Japan)
deci pt BAE Systems and Leonardo as co-leads.
Desigur poate
participa si INCAS si Avioane Craiova!
PS Nu am poze, dar voi
reveni de la fata locului!
luni, 8 iunie 2026
De la shot peening la tigani fericiti!
Cu cat imbatranesc cu atat imi sunt tot mai vii imagini din copilarie. De la mahala. Viata diferitilor mesteri care practicau prin mahala era f bogata. Incepind cu cel care venea cu polizorul pe umar sa ascute cutitele, la cel cu caruta cu butoi cu catran, la tiganii cu sticle goale, sticle murdare cumpaaram, laptareasa in sareta si continuind cu tiganii cositori. Acestia ma fascinau, as fi fost in stare sa-i privesc ore in sir. Ne trimitea mama cu tigai ruginite si oale. Ei faceau un foc, puneau ceva si iesea fum, cred ca decapau, iar apoi turnau cositor si invirteau de iesea o suprafata splendida care lucea in soare, mai buna decit teflonul.
Dar ce-i mai tari erau caldararii.
De ce-si bat vasluienii nevestele-n gura ca pe coasa?
Coasa se bate „în gură” (adică direct pe tăiș) pentru
a subția, ecruisa și ascuți lama metalică, asigurând o tăiere eficientă a ierbii
fără ca unealta să se tocească rapid.
Deci ajungem la ecruisare. Ce se obtine prin ecruisare? Iata ce spune AI:
-
Duritate crescută: Când se aplică forțe mecanice în
stare rece, atomii din rețeaua cristalină a metalului se deplasează.
-
Rezistență crescută: Așa-numita densitate de
dislocații din material crește, ceea ce face ca deformarea ulterioară să fie
mai dificilă și crește rezistența la tracțiune.
-
Maleabilitate scăzută: În schimb, materialul își
pierde elasticitatea și devine mai fragil.
In aviatie, mai ales, se foloseste asa numitul “Shot Peening”. Sunt
multe procedee shot peening. In principiu se bombardeaza suprafata cu anumite
elemente. Pe vremuri se povestea ca englezii bombardau piesele de la motoarele
de avion, cu bile de rau, in mediu umed. Cica o armata de angajati de la RR ar
fi fost trimisi in vacante sa culeaga pietricele.
Dar aceasta bombardare poate fi folosita si pt formarea pieselor, pt indoire
controlata. Pe vremea mea orice proiectant de avioane stia ca e f dificil sa se
obtina table in forma de sa, geometric cunoscuta ca o formă cu curbură gausiană
negativă sau suprafață anticlastică. Se-ncerca evitarea acestor forme. Sau in
caz extrem se impartea suprafata in doua astfel incit sa nu exista zone
comprimate.
Astazi, in epoca computerelor, exista chiar studii prin care se poate
procesa indoirea calculindu-se deformarea tablei si astfel se poate coordona
directia, viteza, greutatea, suprafata particolelor cu care se bombardeaza.
Dar meseria e bratara de aur. Inca mai exista meseriasi care te pot face
din ciocan. Iata un baiat care m-a impresionat, isi zice ca e rrom caldarar.
Priviti acest video! M-a impresionat cit de curat si cultivat vorbeste acest
Emil, la doar 15 ani, mai bine decit multi ministri!
Am vazut tigani fericiti!
https://www.youtube.com/watch?v=2UPDZBJDOSM&t=1516s
sâmbătă, 6 iunie 2026
F 47
Desigur in permanenta se dezvolta sisteme noi,
masini noi, tot mai performante. E bine pt noi inginerii, ca avem si noi ceva
de munca. Nici avioanele nu stau
pe loc. Se stie de ceva timp ca amis se ocupa de un nou avion F 47. Se stie, si se presupune,
ca au experimentat multe variante cu mai multe firme. Se pare ca a cistigat Boeing competitia.
Aceste avioane ar urma
sa inloci#uiasca F22. Se vorbeste ca ar fi necesare 185 de bucati. Planul de
dezvoltare e f sportiv, cica ar urma sa fie gata pt fabricatie prin 28.
Nu de mult am vorbit
pe undeva despre noile motoare. Azi voi vorbi despre configuratie. Cu ceva timp
in urma am spus, mai in gluma, mai in serios, ca nu-mi plac avioanele cu
ampenaje verticale. Au fost mai multe interventii pe aceasta tema. Pe o
platforma unde am reusit sa-mi fac multi dusmani, si de care sunt mindru, a
intervenit cineva, care parea ca stie ceva despre avioane si a insistat sa
demonstreze ca un avion fara AV contrazice legiile fizicii, legi care s-au
votat de curind in parlamentul european.
In definitiv de ce deranjeaza AVul? Pai in
primul rind din motive de stealth. Cu cit suprafata expusa undelor radar e mai
mica cu atit se reflecta mai slab si deci e mai greu de vazut. In al doilea rind, desigur, vorbim de o
greutate si de o constructie suplimentara. Probabil ca d-aia nu au pasarile
ampenaj vertical.
Amis studiaza de mult
timp asemenea configuratii. De altfel nici nu sunt f noi, si nemtii au incercat
prin anii razboiului asa ceva, de ex fratii Horten.
Printre multele studii
americane merita mentionate incercarile Boeing inca din anii 90, sau X 45A, precum
si X 36.
Se pare ca amis merg
in continuare pe efectul stealth chiar cu sacrificarea altor caracteristici,
cum ar fi manevrabilitate, incarcare etc.
Dar totusi cum se
conduc aceste avioane?






_2026-06-11_Andre_Gerwing_Collection_ID_029651%20(1).jpg)














