miercuri, 24 iunie 2026

Sanzienele, fotbalul si avioanele.

 Sanzienele, fotbalul si avioanele.

Nu de mult am scis un articol despre aviatie, turci si Romania. S-au strins peste 95000 de vizualizari. Deunazi am scris un articol despre elicoptere, s-au adunat peste 19000 de vizualizari. O deosebita placere mi-au provocat comentariile unora care au participat la proiect, Aviatia Ilustrata, Adrian Gaz si doamna chimista Monica Marin care a pus, ca orice chimista, niste E-uri in rasina.
Nemtii spun. “tue Gutes und spricht darüber”, adica fa lucruri bune si vorbeste despre ele.
Ieri am bagat un articol despre fotbal si fete, cu multe poze de fete frumoase. Sa vezi dracie, nu au fost decit 350 de vizualizari. Si ne mai miram ca demografia e la pamint in Romania! Si, si fotbalul e la pamint, se spune ca Nationala Romaniei va lua premiul Nobel pt pace deoarece nu bate pe nimeni.
Mai incerc cite ceva. Azi nu e numai ziua lui nea Ion, la multi ani Ioane, „Ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!”, ci si a Sanzienelor.
Feriti-va, cica acestea umbla peste tot, trebuie sa te iei bine cu ele, unele zor-nevoie vor sa se marite.




marți, 23 iunie 2026

WM Fotbal

 

Nu stiu de ce, dar acest campionat mondial de fotbal parca nu ma atrage ca pe vremuri. Si nu cred ca numai batrinetea si devenirea mea drept carcotas sunt de vina. Poate si faptul ca sunt atitea echipe parca se dilueaza un pic intreaga poveste. Si multe meciuri, parca prea multe.

Din nou s-au remarcat marii fotbalisti consacrati, Messi, Mbappe, Holland, Kane, mai putin Ronaldo. Marile sperante, gen Musiala, Yamal sau alte mari talente au ramas datoare, parca nu reusesc sa se adapteze acestui mare spectacol.

Uneori meciurile sunt si prea dezechilibrate, echipe tari si altele de care nu am auzit, chiar daca si asta inseamna rar surprize, un fel de David contra Goliat.

Am vazut ieri Uruguai contra Cape Verde. Ma asteptam ca uruguaienii sa-i faca praf. Dar toata transmisia a fost denaturata de sexism. Am impresia ca si operatorii, regizorii erau plictisiti si au inceput sa caute prin tribune. Anumite reluari, atit de necesare pt intelegerea unor faze, erau inlocuite cu imagini de femei, si ce femei, fete! Am aflat ca aceasta tarisoara are cele mai frumoase fete din lume, si ce vesele erau, ce dansau, rideau, jubilau. Asta m-a facut chiar sa vad meciul, ca de multe ori la orele astea tirzii mi se mai inchide cite un ochi.

Sunt total impotriva acetor denaturari, mai incetati ba!

Hei, daca ar fi fost si fetite dulci ca-n Bucuresti!







duminică, 21 iunie 2026

Racer

 

Dupa cum spuneam, ILA 2026 a fost o mica dezamagire. Dar au existat si momente deosebite. Unul din ele a fost demonstratia aeriana a elicopterului Racer, (Rapid And Cost-Effective Rotorcraft).

Am vazut demonstratii aeriene de elicoptere mai spectaculoase, unel faceau chiar acrobatie, loopinguri chiar. Racer a zburat f cuminte, de altfel era o vreme catastrofala, ploua de rupea pamintul. Incercarile mele de a filma, sau fotografia ceva, au dus la dezastru, de aceea mi-e rusine sa le prezint si ma limitez la poze furate in Internet. Ce a fost cu totul deosebit a fost zgomotul extrem de scazut, de abia auzeai un biziit. De fapt conceptul aparatului de zbor, ca e de fapt o combinatie elicopter- avion, se bazeaza pe doua motoare plasate lateral, evident pe linga rotorul principal, care ofera o tractiune suplimentara, sunt de fapt impingatoare, si echilibreaza cuplul rotorului principal facind inutila instalarea unei elice anticuplu. Mai mult, motoarele de tractiune (impingere) permit micsorarea cu 15% a vitezei rotorului principal, la viteze mari, lucru care permite evitarea curgerii supersonice la virful palelor rotorului principal, si deci, presupun, contribuie la scaderea zgomotului. In anumite evolutii e posibila oprirea unui motor lateral, raminind activ doar unul care functioneaza anticuplu.

Conceptul se bazeaza pe o idee mai veche a lui Airbus, asa numitul Eurocopter X3, unde motoarele erau de tractiune, dezvoltat pe programul european Clean Sky 2.

Ca la orice program european se ard f multi bani, pe nenumarate pdfuri, power point si intilniri. Totusi a iesit ceva!

Cireasa de pe tort e ca INCAS/Romaero au proiectat si fabricat, cu succes, cabina din fibra de carbon.

Regretabil e faptul ca desi prima data acesta conceptie a fost prezentata in 2017, la Paris, si a zburat prima data in 25. Aprilie 2024, pina acum nu am aflat de ce nu se preconizeaza fabricatia in serie!?

Am renuntat sa scriu de performante, cica are o viteza mai mare decit celelalte, de peste 400 km/h si consuma la o viteza de 333 km/h cu 15% mai putin decit un altul la 240 km/h si ar avea o reducere de costuri de cca 25%. Nu mi se par niste comparatii serioase. De fapt se zvoneste ca pretul ar fi f ridicat, lucru explicabil prin folosirea fibrei de carbon, sau fabricare de catre GE Aviation din UK a suportilor din titan.

Voi continua cu Eurofighter si F 35!





 

 

vineri, 19 iunie 2026

Fotbal!

 

Cred ca multa lume e dezamagita de mine. Bine bai, tocma tu care te dadeai mare fotbalist, ca tu ai fi inventat fotbalul, ca fara fotbal nimic nu e, acum nu spui nici un cuvintel despre cea mai tare intrecere fotbalistica din lume?

Ca sa nu uitam, de data asta participa 48 de tari. In lume sunt 195 de tari, deci cam un sfert participa la campionat, chiar si insulitele lui Vineri. Romania insa nu e. Cred ca ar fi bine ca Ferentari sa-si declare independenta si ar avea sanse sa faca o echipa nationala care sa se califice.

Dar totusi am tras cu ochiu. Rivalitatea Messi, Ronaldo e fascinanta. Desigur Messi e Messi, si-a confirmat pt a cita oara genialitatea. Nu, nu sunt dintre cei care spun ori Messi, ori Ronaldo, ambii sunt monumente ale fotbalului. Mi-ar place ca si Ronaldo sa reuseasca sa demonstreze, pt a cita oara, ce e!

Dar, monumentul monumentelor e Harry Kane, poate nu are eleganta celor doi, dar ca un atacant, capitan, al unei echipe care conduce, sa se arunce in lupta in propriul careu, in minutul 90, asta vorbeste de un mare caracter.

Numai englezii sunt in stare de asa ceva! Jos palaria!

joi, 18 iunie 2026

Romani cu care ne mindrim

 

Romani cu care ne mindrim

Modestia ma impiedica sa ma trec pe lista celor cu care ne mindrim, de aceea voi vorbi azi de Victor Giurgiutiu. Am fost colegi de facultate, dar el a plecat in anul doi, sau trei in Anglia unde a continuat studiile. Se spunea ca ar fi fost primul strain care a fost sef de promotie acolo. Si-a dat si doctoratu. A venit in tara si am facut impreuna armata la scoala de maistri militari UM 01940 din Medias.

Nu am fost prieteni, de fapt eram extrem de deosebiti. Am colaborat decent in mai multe cazuri, de ex. la catastrofa produsa de fisurarea prizelor de aer de la IAR 93, el devenise seful sectiei de incercari. Mai apoi el a devenit director tehnic la IRMA Buc. actuala Romaero.

Prin 90 eu am plecat in Germania el, am aflat mai tirziu, in Anglia, prof la o facultate. Mai apoi  a facut o carierea fulminanta in USA, ca profesor. S-a specializat in SHM (Structural Health Monitoring) o ramura a tehnicii ceva mai noua. Dr. Giurgiutiu is an expert in the field of Structural Health Monitoring (SHM). He leads the Laboratory for Active Materials and Smart Structures at the University of South Carolina. He received the award Structural Health Monitoring Person of the Year 2003 and is Associate Editor of the international journal Structural Health Monitoring.

O intimplare fericita, nu dau amanunte, a facut sa ne reintilnim in Germania, unde am facut si un gratar. Repet, nu eram prieteni, in timp ce eu eram ocupat cu gratarul el a intrebat-o pe nefasta-mea cum s-a descurcat atitia ani cu un haot ca mine!? Si au trecut cu adevarat multi ani, vreo 50!

A scris o multime de carti, una dintre ele a fost de referinta in domeniu, chiar am fost de fata la o prezentare facuta de el la Airbus. A avut un succes monstru, cartea s-a vindut ca piinea calda, desi costa peste 300 de euroi.

Iata ca nu se potoleste nici la virsta lui. In timp ce eu scriu prostioare peste tot, el a mai publicat o carte, cu 946 de pagini, de fapt a publicat-o in 2022.

F interesanta e lista de multumiri, vezi poza!




marți, 16 iunie 2026

ILA 2026

 

ILA 2026

Si totusi am ajuns la Berlin, in 5 ore 40, dupa 527,9 km, cu o viteza medie de 93 km/h, consum mediu 5,9 l cu masina.

ILA Berlin. Internationale Luft- und Raumfahrtausstellung (Expoziția Internațională Aerospațială) este platforma aerospațială de top din Europa pentru industrie, politică, cercetare și forțe armate. Cel mai important târg aerospațial din Germania a avut loc ultima dată între 10 și 14 iunie 2026, la Aeroportul ExpoCenter Berlin din Schönefeld și a înregistrat aproximativ 110.000 de participanți. Nemtii se chinuie de multi ani sa rivalizeze cu Farnborough, sau cu Le Bourget, dar, dupa parerea mea, fara succes.

Anul asta a fost o mare dezamagire. Nici macar organizarea, care era atuul nemtesc din totdeauna, nu a functionat. Am gasit cu greu parcarea, pe care o luasem prin internet cu citeva saptamini inainte; de la parcare mincai o piine pina la intrare, pe o vreme absolut ingrozitoare, f frig si furtuna, ca te lua pe sus. In total am facut peste 20000 de pasi pe o distanta de peste 16 km. La intrare mai erau si niste ametiti, vreo cinspe, care luptau pt pace si de care fusesem alertati prin telefon.

Cica ar fi fost 765 de expozanți din 37 de națiuni. F putine avioane, in schimb extrem de multa armata, tunuri, tancuri si tot felul de bizdiganii. Nu am vazut Gripen, Rafale, nici chinezi, nici turci, nici romani, nimic, nimic. Ma pregatisem sa fac multe poze, chiar ma gindeam sa-mi iau aparatul Canon, dar mai bine ca nu am facut-o.

Nici in halele expozitiei nu vedeai nimic, cind se pornea furtuna, si au fost vrei cinci reprize, toata lumea intra inauntru si te miscai ca in metrou la ore de virf. Enorm de multe femei cu copii in carucioare si in brate, de parca i-ar fi facut cu soldati.

Am primit un cadou f frumos, de la firma Diehl, o palarie de paie f utila pe furtuna pe care am trait-o, parca mai buna ar fi fost o casca.

Si totusi am si citeva highlights, de ex. l-am vazut pe F 35 in carne si oase. Voi reveni!





joi, 11 iunie 2026

The king is dead long live the king

 S-a deschis ILA in Berlin. Poate voi face reportaje de la fata locului, dar regele a murit, traiasca regele.

In sfirsit concubinajul francez-german pt nasterea copilului FCAS s-a incheiat, ca unde nu e dragoste, nimic nu e. Nu stim inca cine va plati pensie alimentara. Dupa 9 ani si dupa ce s-au cheltuit, ca dar de nunta, zestre, rochie de mireasa si tort, circa 4 miliarde de euro, acum s-au despartit, raminind prieteni. Inca o caramida la uniunea europeana.

Oricum Merz a vrut sa arate ca e un adevarat barbat si a zis gata. S-a nascut alt bastard, Team Gen 6. Citat: ““We have reached profound disagreements with France over the programme. Germany will pursue a European solution — but one that respects equal partnership.”

Friedrich Merz — German Chancellor, 8 June 2026

Noua alianță vrea să demonstreze că industria germană este pregătită să dezvolte un avion de vânătoare de a șasea generație împreună cu parteneri europeni.

Team Gen 6 cuprinde 8 firme, desi se numeste sex, poate ca vrea sa fie sexy:

-          Airbus Defence & Space (integrare de sisteme și fuselaje),

-          MBDA (rachete și muniții de precizie),

-          Hensoldt (senzori și război electronic),

-          MTU Aero Engines (propulsie), Diehl Defence (arme ghidate și contramăsuri),

-          Rohde & Schwarz (comunicații securizate),

-          Liebherr (sisteme de control al mediului și trenuri de aterizare) și

-          Autoflug (sisteme pentru echipaj și scaune ejectabile

Usile ramin deschise si pt UK’s GCAP programme (Global Combat Air Programme, with Italy and Japan) deci pt BAE Systems and Leonardo as co-leads.

Desigur poate participa si INCAS si Avioane Craiova!

PS Nu am poze, dar voi reveni de la fata locului!

 

 

 

 

luni, 8 iunie 2026

De la shot peening la tigani fericiti!

 

Cu cat imbatranesc cu atat imi sunt tot mai vii imagini din copilarie. De la mahala. Viata diferitilor mesteri care practicau prin mahala era f bogata. Incepind cu cel care venea cu polizorul pe umar sa ascute cutitele, la cel cu caruta cu butoi cu catran, la tiganii cu sticle goale, sticle murdare cumpaaram, laptareasa in sareta si continuind cu tiganii cositori. Acestia ma fascinau, as fi fost in stare sa-i privesc ore in sir. Ne trimitea mama cu tigai ruginite si oale. Ei faceau un foc, puneau ceva si iesea fum, cred ca decapau, iar apoi turnau cositor si invirteau de iesea o suprafata splendida care lucea in soare, mai buna decit teflonul. 

Dar ce-i mai tari erau caldararii.  

De ce-si bat vasluienii nevestele-n gura ca pe coasa?

Coasa se bate „în gură” (adică direct pe tăiș) pentru a subția, ecruisa și ascuți lama metalică, asigurând o tăiere eficientă a ierbii fără ca unealta să se tocească rapid.

Deci ajungem la ecruisare. Ce se obtine prin ecruisare? Iata ce spune AI:

-          Duritate crescută: Când se aplică forțe mecanice în stare rece, atomii din rețeaua cristalină a metalului se deplasează.

-          Rezistență crescută: Așa-numita densitate de dislocații din material crește, ceea ce face ca deformarea ulterioară să fie mai dificilă și crește rezistența la tracțiune.

-          Maleabilitate scăzută: În schimb, materialul își pierde elasticitatea și devine mai fragil.

In aviatie, mai ales, se foloseste asa numitul “Shot Peening”. Sunt multe procedee shot peening. In principiu se bombardeaza suprafata cu anumite elemente. Pe vremuri se povestea ca englezii bombardau piesele de la motoarele de avion, cu bile de rau, in mediu umed. Cica o armata de angajati de la RR ar fi fost trimisi in vacante sa culeaga pietricele.

Dar aceasta bombardare poate fi folosita si pt formarea pieselor, pt indoire controlata. Pe vremea mea orice proiectant de avioane stia ca e f dificil sa se obtina table in forma de sa, geometric cunoscuta ca o formă cu curbură gausiană negativă sau suprafață anticlastică. Se-ncerca evitarea acestor forme. Sau in caz extrem se impartea suprafata in doua astfel incit sa nu exista zone comprimate.

Astazi, in epoca computerelor, exista chiar studii prin care se poate procesa indoirea calculindu-se deformarea tablei si astfel se poate coordona directia, viteza, greutatea, suprafata particolelor cu care se bombardeaza.

Dar meseria e bratara de aur. Inca mai exista meseriasi care te pot face din ciocan. Iata un baiat care m-a impresionat, isi zice ca e rrom caldarar. Priviti acest video! M-a impresionat cit de curat si cultivat vorbeste acest Emil, la doar 15 ani, mai bine decit multi ministri!

Am vazut tigani fericiti!

https://www.youtube.com/watch?v=2UPDZBJDOSM&t=1516s





 

sâmbătă, 6 iunie 2026

F 47

 

Desigur in permanenta se dezvolta sisteme noi, masini noi, tot mai performante. E bine pt noi inginerii, ca avem si noi ceva de munca. Nici avioanele nu stau pe loc. Se stie de ceva timp ca amis se ocupa de un nou avion F 47.  Se stie, si se presupune, ca au experimentat multe variante cu mai multe firme. Se pare ca a cistigat Boeing competitia.

Aceste avioane ar urma sa inloci#uiasca F22. Se vorbeste ca ar fi necesare 185 de bucati. Planul de dezvoltare e f sportiv, cica ar urma sa fie gata pt fabricatie prin 28.

Nu de mult am vorbit pe undeva despre noile motoare. Azi voi vorbi despre configuratie. Cu ceva timp in urma am spus, mai in gluma, mai in serios, ca nu-mi plac avioanele cu ampenaje verticale. Au fost mai multe interventii pe aceasta tema. Pe o platforma unde am reusit sa-mi fac multi dusmani, si de care sunt mindru, a intervenit cineva, care parea ca stie ceva despre avioane si a insistat sa demonstreze ca un avion fara AV contrazice legiile fizicii, legi care s-au votat de curind in parlamentul european.

In definitiv de ce deranjeaza AVul? Pai in primul rind din motive de stealth. Cu cit suprafata expusa undelor radar e mai mica cu atit se reflecta mai slab si deci e mai greu de vazut. In al doilea rind, desigur, vorbim de o greutate si de o constructie suplimentara. Probabil ca d-aia nu au pasarile ampenaj vertical.

Amis studiaza de mult timp asemenea configuratii. De altfel nici nu sunt f noi, si nemtii au incercat prin anii razboiului asa ceva, de ex fratii Horten.

Printre multele studii americane merita mentionate incercarile Boeing inca din anii 90, sau X 45A, precum si X 36.

Se pare ca amis merg in continuare pe efectul stealth chiar cu sacrificarea altor caracteristici, cum ar fi manevrabilitate, incarcare etc.

Dar totusi cum se conduc aceste avioane?