Nu stiu de ce, dar
acest campionat mondial de fotbal parca nu ma atrage ca pe vremuri. Si nu cred
ca numai batrinetea si devenirea mea drept carcotas sunt de vina. Poate si
faptul ca sunt atitea echipe parca se dilueaza un pic intreaga poveste. Si
multe meciuri, parca prea multe.
Din nou s-au remarcat
marii fotbalisti consacrati, Messi, Mbappe, Holland, Kane, mai putin Ronaldo.
Marile sperante, gen Musiala, Yamal sau alte mari talente au ramas datoare,
parca nu reusesc sa se adapteze acestui mare spectacol.
Uneori meciurile sunt
si prea dezechilibrate, echipe tari si altele de care nu am auzit, chiar daca
si asta inseamna rar surprize, un fel de David contra Goliat.
Am vazut ieri Uruguai
contra Cape Verde. Ma asteptam ca uruguaienii sa-i faca praf. Dar toata
transmisia a fost denaturata de sexism. Am impresia ca si operatorii, regizorii
erau plictisiti si au inceput sa caute prin tribune. Anumite reluari, atit de necesare
pt intelegerea unor faze, erau inlocuite cu imagini de femei, si ce femei,
fete! Am aflat ca aceasta tarisoara are cele mai frumoase fete din lume, si ce
vesele erau, ce dansau, rideau, jubilau. Asta m-a facut chiar sa vad meciul, ca
de multe ori la orele astea tirzii mi se mai inchide cite un ochi.
Sunt total impotriva
acetor denaturari, mai incetati ba!
Hei, daca ar fi fost si fetite dulci ca-n Bucuresti!





Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
comentati